Czym jest kryptowaluta i podaj przykład
Crypto All-Stars to nowy projekt kryptowalutowy, który wprowadza spore zmiany na rynku.< 50 darmowych spinów w Vulcan Vegas /p>
Jeśli chodzi o kurs kryptowalut i wartość bieżącą, to trzeba wiedzieć, że waluty cyfrowej zależy od równowagi pomiędzy kupującymi i sprzedającymi na giełdach. Kiedy więcej osób kupuje daną monetę niż ją sprzedaje, jej cena rośnie, a kiedy więcej sprzedaje niż kupuje, jej cena spada.
Jeszcze jedna ważna informacja – na każdej stronie poświęconej historiom cen i statystykom znajdziesz również linki do instrukcji napisanych w prostym języku: Jak kupić Bitcoin (BTC), Jak kupić Ethereum (ETH), Jak kupić XRP… jedna strona dla każdej kryptowaluta.
Cena kryptowaluty
Bitcoin działa w zdecentralizowanej sieci punktów równorzędnych, dzięki czemu osoby indywidualne mogą realizować transakcje bez pośredników. Transakcje są przejrzyste i bezpieczne dzięki leżącej u podstaw technologii blockchain, która służy do zapisu oraz weryfikacji rejestrowanych danych transakcji. Górnicy zatwierdzają transakcje, rozwiązując złożone problemy matematyczne przy użyciu mocy obliczeniowej. Pierwszy górnik, który znajdzie rozwiązanie, otrzymuje nagrodę w postaci kryptowaluty, dzięki czemu powstają nowe bitcoiny. Po zatwierdzeniu następuje dodanie danych do istniejącego łańcucha bloków i stają się one trwałym zapisem. Bitcoin to alternatywny sposób zawierania transakcji, który jest przejrzysty, bezpieczny i na nowo definiuje finanse tradycyjne.
Oprócz tych bardziej ogólnych czynników, istnieje wiele innych wpływów na cenę kryptowaluty, które są bardziej specyficzne dla każdej monety. Obejmują one maksymalną podaż kryptowaluty (lub jej brak), harmonogram emisji, nastroje społeczne, przepływ aktywów na giełdach, zespół stojący za nią, prawa lub nagrody dla posiadaczy, aktualizacje, integracje, konkurencję, przypadki użycia, przyjęcie przez główny nurt, zaangażowanie społeczności oraz wiadomości i rozwój projektu.
Kursy kryptowalut mają tendencję do podążania za tym, co jest znane jako cykl boom-and-bust. Jest to schemat, w którym okres rosnącej ekscytacji i adopcji prowadzi do wzrostu cen, zanim pojawią się wątpliwości i rozczarowanie, które doprowadzą do krachu.
Najbardziej znaczący jak dotąd wzrost na rynku kryptowalut nastąpił w 2021 roku. Ceny kryptowalut zaczęły rosnąć pod koniec 2020 roku, a w styczniu 2021 roku kapitalizacja globalnego rynku kryptowalut po raz pierwszy przekroczyła 1 bilion dolarów. Przez resztę pierwszego kwartału rynek kontynuował wspinaczkę, a w maju osiągnął wartość ponad 2 bilionów dolarów.
Ceny kryptowalut na żywo są w ciągłych wahaniach, ponieważ decyduje o nich równowaga kupujących i sprzedających na giełdach. Ponieważ kryptowaluty są bardzo zmienne, ich ceny mogą zmienić się o dużą ilość w krótkim czasie.
Kapitalizacja rynkowa kryptowaluty jest równa cenie jednej monety pomnożonej przez liczbę monet w obiegu. Ponieważ zmiany w podaży w obiegu są zazwyczaj dość stopniowe dla większości kryptowalut, ruchy kapitalizacji rynkowej monety mają tendencję do bycia bardzo ściśle skorelowanymi z ruchami jej ceny. Kapitalizacja rynku jest używana do tworzenia rankingów kryptowalut i określania ich dominacji na rynku. Bitcoin znajduje się na szczycie rankingu, ponieważ ma największą czapkę rynkową ze wszystkich kryptowalut, a zatem najsilniejszą dominację rynkową.
Czym jest kryptowaluta i podaj przykład
Większość inwestorów ma długoterminowy horyzont inwestycyjny. Wierzą oni w rosnącą akceptację i ugruntowanie cyfrowych walut. Często stosują strategię „kup i trzymaj” – kupują kryptowalutę raz, a potem trzymają ją pomimo bardzo zmiennych kursów.
Ale przejdźmy do meritum tego artykułu. Skąd pomysł? Od Was, czyli od naszych czytelników. Na co dzień odpisuję na Wasze komentarze i wiadomości. W ciągu ostatniego roku coraz częściej odpowiadam na pytania dotyczące kryptowalut, podatków od kryptowalut, promocji z kryptowalutami, czy komentarzy na temat tego, jak to nieopłacalne jest trzymanie pieniędzy w bankach (przy obecnych oprocentowaniach i inflacji zgadzam się w 100%) i jak to lepiej jest zainwestować w kryptowaluty.
Podatek PIT od kryptowalut wynosi 19%. Warto pamiętać, że jest to podatek od dochodu, a nie przychodu. Musisz więc odliczyć koszty uzyskania (koszt samej kryptowaluty, ale również koszty zbycia kryptowaluty, czyli prowizja sprzedaży itp.). Nie można również obniżyć podstawy opodatkowania o ulgi. Podatek płacony jest od całości rozliczeń, oznacza to, że jesteś zmuszony odprowadzić go raz do roku.
Oczywiście najbardziej znaną kryptowalutą jest król kryptowalut – Bitcoin. O nim słyszał już chyba każdy. Czy wiesz, że we wrześniu 2021 roku Salwador zatwierdził Bitcoina jako oficjalny środek płatniczy w tym kraju? To tak, jakbyś u nas w Polsce kupując bułki, mógł wybrać: płatność w złotówkach czy bitcoinach. Wyobraź to sobie: stoisz w kolejce do kasy w Biedronce i zamiast tradycyjnego „płatność kartą czy gotówką” słyszysz: płaci Pan złotówkami czy Bitcoinami?
Weźmy przykład. Bank X ma 100 000 klientów. Wszystkie dane na temat ich rachunków są przechowywane na jednym serwerze (duże uproszczenie, ale chodzi o samo zrozumienie idei kryptowalut). Gdyby serwer padł, wybuchł pożar i go zniszczył, hakerzy uzyskali do niego dostęp – nastąpiłaby minikatastrofa.